Monett Tri-State 'A' swim meet results
The Monett Tri-State 'A' Finals took place Aug. 2-3 at the Ginny and Chris Fuldner Family Aquatic Center in Monett.
The two-day event featured 12 Tri-state teams and an associate team from Lebanon. In total, 389 swimmers participated including 37 from the Nevada Neptunes, who are coached by Karen Claypool.
The Joplin Stingrays took first place. Monett finished in second and Webb City placed third. The Neptunes finished in seventh.
1 Joplin Stingrays 489.50
2 Monett Water-thrashers 433
3 Webb City Cardinals 409
4 Branson Waves 388
5 Siloam Springs Flyers 355.50
6 Lamar Tiger Sharks 353
7 Nevada Neptunes 302.50
8 Carthage Aquatic Team 298
9 Parsons Dolphins 162.50
10 Csrc Stingrays 104
11 Pittsburg YMCA Swim 92
12 Lebanon Yellow-jackets 71.50
13 Missouri State Aquatics 58.50
Neptunes High Point 'A' Championship Trophy Awards by Division went to: Cody Leung ---- First place (8 and under), and Emma Leisure ---- Third place (10 and under).
Listed are results from the Monett Tri-State 'A' Finals, which took place Aug. 2-3 at the Ginny and Chris Fuldner Family Aquatic Center. The Nevada Neptunes finished in seventh place at the 13 team meet.
Individual Events
First place
Emma Leisure,
Female (9-10) 100 Free
Cody Leung,
Male (8 & Under) 50 Free
Male (8 & Under) 25 Fly
Male (8 & Under) 100 IM
Second place
Emma Leisure,
Female (9-10) 50 Free
Caroline McCaffree,
Female (13-14) 50 Back
Peyton Claypool
Female (13-14) 50 Breast
Cody Leung,
Male (8 & Under) 25 Free
Male (8 & Under) 25 Back
Male (8 & Under) 25 Breast
Dalton Eador,
Male (15-18) 100 Free
Third place
Emma Leisure,
Female (9-10) 50 Back
Female (9-10) 50 Fly
Female (9-10) 100 IM
Caroline McCaffree,
Female (13-14) 50 Fly
Dalton Eador,
Male (15-18) 50 Free
Jake Asberry,
Male (15-18) 200 Free
Male (15-18) 200 IM
Fourth place
Mikayla L. Mohrmann,
Female (13-14) 50 Free
Jake Asberry,
Male (15-18) 50 Fly
Fifth place
Emma Leisure,
Female (9-10) 50 Breast
Sophia Wehrman,
Female (11-12) 50 Breast
Mikayla L. Mohrmann,
Female (13-14) 50 Fly
Dalton Eador,
Male (15-18) 50 Fly
Sixth place
Chloe Morris,
Female (8 & Under) 100 IM
Sophia Wehrman,
Female (11-12) 50 Back
Female (11-12) 50 Fly
Female (11-12) 100 IM
Makayla Haner,
Female (13-14) 50 Back
Madilyn McCaffree,
Female (13-14) 200 IM
Jessica Zamora,
Female (15-18) 200 Free
Grant Miller,
Male (11-12) 50 Free
Jake Asberry,
Male (15-18) 100 Free
Seventh place
Chloe Morris,
Female (8 & Under) 25 Free
Mikayla L. Mohrmann,
Female (13-14) 100 Free
Ashton Eador,
Female (15-18) 200 Free
Jessica Zamora,
Female (15-18) 50 Breast
Female (15-18) 200 IM
Avian West,
Male (8 & Under) 25 Free
Male (8 & Under) 100 IM
Grant Miller,
Male (11-12) 50 Fly
Jake Asberry,
Male (15-18) 50 Breast
Eighth place
Ashton Eador,
Female (15-18) 50 Free
Female (15-18) 50 Back
Thomas Prewitt,
Male (15-18) 100 Free
Relay Event
First place
Male (15-18) 200 Free Relay
Relay Team A
Dalton Eador,
Jake Asberry,
Thomas Prewitt,
Jesse Claypool
Second place
Female (15-18) 200 Free Relay
Relay Team A
Jessica Zamora,
Morgan Ernsbarger, Morgan
Paige Webb,
Ashton Eador
Female (13-14) 200 Free Relay
Relay Team A
Peyton Claypool,
Caroline McCaffree,
Anna Fulton,
Mikayla L. Mohrmann
Female (13-14) 200 MR
Relay Team A
Makayla Haner,
Peyton Claypool,
Mikayla L. Mohrmann,
Caroline McCaffree
Third place
Female (8 & Under) 100 MR
Relay Team A
Sydnee K. Baldwin,
Chloe Morris,
Clara Swearingen,
Peyton Eaton
Female (15-18) 200 MR
Relay Team A
Morgan Ernsbarger,
Jessica Zamora,
Paige Webb,
Ashton Eador
Sixth Place
Female (10 & Under) 100 Free Relay
Relay Team A
Emma Bruce,
Abbigale R. Baldwin,
Avery Morris,
Emma Leisure
Female (13-14) 200 Free Relay
Relay Team B
Janna Scotten,
Makayla Haner,
Leah Bogart,
Madilyn McCaffree
Female (10 & Under) 100 MR
Relay Team A
Emma Bruce,
Emma Leisure,
Abbigale R. Baldwin,
Avery Morris.
Claypool said that she was "very proud" of the hard work and dedication displayed by all of her swimmers' this season.
Claypool said team members typically arrive for practice at 6:30 a.m., training for two hours a day ---- five days a week.